Статеве життя і контрацепція

Цим оглядом про фізіологічні процеси, статеве життя та методи контрацепції ми хотіли б заохотити Вас задавати питання нашій консультантці та розпочати з нею діалог. Для чоловіків, які шукають поради, також доступні чоловіки-консультанти.


В організмі жінки

Добре розуміння функцій статевих органів є важливим для здоров’я, для повноцінного статевого життя та для планування або уникнення вагітності. У жінки розрізняють зовнішні та внутрішні статеві органи. Зовнішніми статевими органами, які також називають вульва, є статеві губи, вхід у піхву та клітор, чутливий до дотику. Якщо Вам робили «обрізання» статевих органів, то перед медичним оглядом, під час вагітності, перед пологами або навіть у разі будь-яких симптомів має сенс з довірою звернутися до консультантки, щоб вона могла скерувати Вас до досвідченої лікарки чи досвідченого лікаря або акушерки, що поставляться до цього з повагою. «Дівоча пліва» біля входу у піхву у кожної жінки виглядає дуже по-різному. Її стан не дозволяє достовірно стверджувати, чи є жінка ще незайманою.

У нижній частині живота жінки, добре захищеними, знаходяться внутрішні статеві органи. Піхва (вагіна) веде до матки, яка через маткові труби пов’язана з яєчниками. Яєчники містять запас яйцеклітин, які використовуються протягом життя жінки. Щомісяця, протягом жіночого циклу, одна яйцеклітина дозріває і рухається по фаллопієвій трубі до матки. На своєму шляху вона може бути запліднена чоловічим сперматозоїдом. Запліднена яйцеклітина осідає в слизовій оболонці матки і таким чином зароджується дитина. Якщо яйцеклітина не була запліднена, слизова оболонка матки виводиться з організму під час наступної менструації (під час менструації жінки в Німеччині зазвичай використовують тампони або прокладки. Їх можна купити в супермаркетах або магазинах побутової хімії і косметики).

В організмі чоловіка

Видимими статевими органами чоловіка є пеніс з чутливою до дотику головкою і яєчками. В яєчках утворюються мільйони сперматозоїдів. Залози всередині тіла виробляють рідини, які забезпечують транспортування і рух сперматозоїдів, коли вони виводяться з організму чоловіка під час еякуляції.

Статевий акт

Коли обидва партнери відчувають сексуальне збудження, чоловік вводить свій ерегований пеніс у піхву жінки. Таке інтимне спілкування може дарувати дуже сильне відчуття щастя як фізично, так і морально. Незахищений статевий акт, а також інші дії сексуального спрямування, під час яких сперматозоїди потрапляють у піхву або у вагінальний отвір, можуть призвести до вагітності.

Статеве самовизначення

Будь-які статеві акти мають бути самовизначеними та добровільними. Кожна жінка і кожен чоловік самостійно вирішує, як і з ким вона чи він хоче жити статевим життям. У Німеччині заборонене сексуальне насильство, у т. ч. у шлюбі. Нікого не дозволяється примушувати до статевих стосунків або до одруження з певною особою. Дорослим заборонено вступати в статеві стосунки з дітьми та підлітками, молодшими за 16 років.

Сприятливі та несприятливі дні

Менструальний цикл у жінки може тривати по-різному. Приблизно за два тижні до менструації у неї настає фертильний період і вона може завагітніти. Яйцеклітина може бути запліднена лише протягом 12-24 годин, сперматозоїди можуть вижити в організмі жінки протягом 4-7 днів. Кілька днів триває період, сприятливий для запліднення, який важко визначити, особливо при нерегулярному циклі.

Запліднення

Якщо пара хоче мати дітей, важливо практикувати вагінальний статевий акт (через піхву) без використання презерватива. Якщо вагітність не настає через рік практикування незахищеного статевого акту, обом партнерам слід пройти медичне обстеження.

Статеве виховання

У Німеччині дітям та підліткам, відповідно до їхнього віку,  батьки та педагоги у школі розповідають про фізіологічні процеси та статеве життя.

Контрацепція

Якщо жінка на даний момент не хоче або не має права завагітніти, їй доступні різні методи контрацепції. Консультантки у консультаційних центрах з питань вагітності або гінекологи проконсультують Вас щодо безпечності, вартості та впливу на здоров’я цих методів.

Протизаплідні таблетки запобігають овуляції на гормональному рівні. Це дуже безпечні контрацептиви, які, однак, не позбавлені побічних ефектів.

Мідна або гормональна спіраль (ВМС) розміщується в матці, обмежує рухливість сперматозоїдів і перешкоджає імплантації заплідненої яйцеклітини. Вона особливо підходить для жінок, які вже народжували.

Гормональні імплантати, тримісячні ін’єкції, гормональні пластирі та вагінальні кільця – це гормональні контрацептиви з високим рівнем ефективності, що залежить від правильності їхнього використання.

Діафрагма – це гнучкий пластиковий ковпачок, який розміщується в піхві перед шийкою матки в поєднанні зі сперміцидним засобом. Її ефективність також залежить від правильності використання.

Природніми методами, такими як вимірювання температури або моніторинг цервікального слизу, неможливо надійно запобігти вагітності. «Обережність», якою називають перерваний статевий акт, не є надійним методом контрацепції!

Презерватив є єдиним методом контрацепції, крім стерилізації, яку використовують чоловіки. При правильному використанні презервативи можуть запобігти небажаній вагітності, а також захистити від ВІЛ та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

Протизаплідні препарати, які приймають відразу після незахищеного статевого акту, відносять до екстрених засобів контрацепції. Їх слід застосувати якомога раніше, не пізніше ніж через 3-5 днів після незахищеного статевого акту і до овуляції. Ці препарати затримують овуляцію на кілька днів.

Презервативи захищають і від захворювань, що передаються статевим шляхом, таких як сифіліс, гонорея або гепатит В.

Інфікування ВІЛ можливе, якщо вірус потрапляє в організм у достатній кількості (через кров, сперму, вагінальні виділення, грудне молоко, а також при статевих актах у разі травми статевих органів, анального отвору під час анального сексу або в рот під час орального сексу). Презервативи захищають! Вагітна жінка, жінка, яка народжує або годує грудьми, може інфікувати свою дитину. Зараженню дитини можна запобігти за допомогою медикаментів. Жінка повинна звернутися по лікарську консультацію.

Додаткову інформацію багатьма мовами можна знайти на веб-порталах www.zanzu.de та www.bzga.de Федерального центру просвітництва з питань охорони здоров’я (BZgA).